Jak zorganizować kuchnię?
Czy wiesz, że każdego roku w Polsce marnuje się około 5 milionów ton żywności? Aż połowa z tej zawrotnej liczby to pożywienie, które wyrzucane jest w gospodarstwach domowych. By dbać o planetę (i swój portfel!) warto poznać kilka trików na organizację kuchni, dzięki którym już nigdy nie zapomnisz o samotnej połówce papryki na dnie szuflady w kuchni.
W obliczu rosnących cen żywności, ale przede wszystkim – coraz gorszej sytuacji klimatycznej – wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można ograniczyć marnowanie jedzenia. W końcu nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy do kosza! Niezorganizowana kuchnia to nie tylko strata ciężko zarobionych środków, ale też – czasu.
Na pewno przypominasz sobie kilka sytuacji, w których nie możesz znaleźć potrzebnych składników, a zaglądając do lodówki masz poczucie, że nic w niej nie ma, mimo, że dopiero co robiłaś_eś zakupy. To wszystko kwestia odpowiedniej organizacji (a raczej jej braku). Na szczęście jest kilka prostych sposobów na to, by niedużym nakładem czasu zorganizować kuchnię i odzyskać nad nią kontrolę.
Organizacja lodówki
Niewielu z nas ma przywilej posiadania oddzielnej, dużej zamrażarki albo dwudrzwiowej, pojemnej lodówki. Nie znaczy to jednak, że jest to przestrzeń, której nie da się uporządkować!
- Podziel lodówkę na sekcję – najczęstszym błędem przy rozpakowywaniu produktów spożywczych ze sklepu do lodówki jest wkładanie ich przypadkowo na różne półki. Organizację rozpocznij od wyjęcia wszystkiego z lodówki i dokładnego umycia półek. Szuflady przeznacz na świeże owoce i warzywa. Niech każda z półek posiada swoje przeznaczenie – na przykład jedną dedykuj na nabiał, drugą na mięsa a trzecią na gotowe produkty.
- Pamiętaj o tym, by sprawdzać datę produktów spożywczych. Tutaj warto rozróżnić informacje na opakowaniu na dwa typy.Pierwszy to “Należy spożyć do” – oznacza datę, po której spożycie produktu może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Często widzimy ten napis na nabiale, produktach garmażeryjnych czy mięsie.Z kolei określenie “Należy spożyć przed” to data minimalnej trwałości. Po tym dniu produkt może smakować, wyglądać lub pachnieć inaczej, ale spożycie go nie powinno być szkodliwe. Najczęściej dotyczy to makaronów, ryżu, mąk i innych tego typu produktów.
- Kiedy już znasz daty przydatności do spożycia, ustaw produkty w takiej kolejności, w jakiej należy je zjeść. W gastronomii taka zasada nosi nazwę FIFO – first in, first out.
- Zioła i świeże warzywa jak np. marchewka czy natka pietruszki, możesz trzymać w wodzie, tak, by dłużej utrzymywały świeżość.
- Pamiętaj o tym, by jedzenie rozmieścić równomiernie w lodówce, tak, by umożliwić optymalną cyrkulację powietrza.
- Świetnym wyjściem jest organizacja z użyciem specjalnie opisanych, przezroczystych pojemników. Dzięki temu produkty będą dłużej świeże, ich zapach nie przejdzie do reszty żywności i stworzysz praktyczne, wydzielone sekcje w lodówce. Sprawdź pojemniki moxom arctic.line – stworzone specjalnie do lodówki, wytrzymałe na spadek temperatur,, wykonane z bezpiecznego tworzywa i o idealnych wymiarach do przechowywania jedzenia.
- Rozcięte warzywa i owoce możesz owinąć specjalnym, woskowanym papierem, dzięki czemu zachowają świeżość na dłużej. Kupisz go w sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością, ale również łatwo zrobisz samodzielnie: korzystając z wosku pszczelego i materiału.
Organizacja szafek i szuflad
Dużym wyzwaniem jest również zorganizowanie szuflad w kuchni. Produkty suche, puszki, przyprawy czy inne produkty również warto przechowywać korzystając z kilku prostych zasad, dzięki którym nie spotkają nas żadne niemiłe niespodzianki w postaci przeterminowanego jedzenia lub moli spożywczych.
- Produkty suche, takie jak makarony, mąki czy ryż przesypuj z opakowań sklepowych do szczelnych pojemników, by zużywać je na bieżąco. Koniecznie używaj etykiet, tak, by przypadkiem nie sięgnąć po mąkę ziemniaczaną, gdy potrzebujesz cukru pudru!
- Puszki, przeciery i inne, gotowe produkty przechowuj zgodnie ze znaną Ci już metodą FIFO.
- Przyprawy warto jest przesypywać z papierowych opakowań, w których je kupujesz, do niewielkich, np. szklanych pojemników. Pamiętaj o tym, by je opisać. Szczególnie dobrze sprawdzają się prostokątne kształty – pozwolą Ci zaoszczędzić sporo miejsca.
- Tłuste, sypkie produkty, takie jak orzechy, koniecznie trzymaj w szczelnym pojemniku. Zbyt długo otwarte i pozostawione na świeżym powietrzu szybko jełczeją i nie będą nadawały się do spożycia. Możesz wybrać pojemniki Antibacterial*, które dzięki użyciu cząsteczek srebra ograniczają namnażanie aż do 99% grzybów i bakterii, które zagrażają Twojemu jedzeniu.
Pamiętaj też o tym, by przed zrobieniem zakupów na bieżąco kontrolować ilość pożywienia w kuchni, a także robić spis produktów, których potrzebujesz – najlepiej z planem na temat tego, co pysznego z nich przygotujesz.